2020-10-23     Edwarda, Marleny, Seweryna     "Nie trzeba kłaniać się okolicznościom a Prawdom kazać, by za drzwiami stały" - Cyprian Kamil Norwid    

Jak to się zaczęło?

 

We wrześniu 2010 roku z inicjatywy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy odbyło się spotkanie rodziców posiadających dzieci niepełnosprawne. Celem spotkania było przedstawienie idei powstania grupy wsparcia lub grupy samopomocowej oraz zaoferowanie pomocy pracowników GOPS przy jej powstaniu.

Przybyli na spotkanie rodzice wyrazili chęć zorganizowania grupy i chęć cyklicznych spotkań. Ustalono, że spotkania będą się odbywać w siedzibie GOPS w Czernicy i już na pierwszym spotkaniu ustalono termin kolejnego.

...

Od tego momentu uczestników przybywało a spotkania przybrały charakter comiesięcznych spotkań, na których często byli zapraszani specjaliści prowadzący prelekcje dotyczące niepełnosprawności.

 ...

Uczestnicy spotkań otrzymywali stałe wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne podczas spotkań ze strony  pracowników GOPS - koordynatorów grupy - Renaty Godek - Fiet oraz Dominiki Ławniczak.

Grupa wyłoniła liderów, co przyczyniło się do stopniowego usamodzielniania.

...

I tak w 2012 roku członkowie Grupy Wsparcia "Razem Łatwiej" podjęli decyzję o zawiązaniu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

 

 

 

 ****************************************************************************

10 przykazań dla rodzica dziecka niepełnosprawnego

****************************************************************************

 

Wydarzenia chronologicznie:

 

21.06.2012 r. - RAZEM ŁATWIEJ" na Pikniku Rodzinnym w Jeszkowicach Pogoda nie dopisała - ale humory TAK!!!

 

 

     3 czerwca,  w Jeszkowicach, odbył się  Piknik Rodzinny - Integracyjny Dzień Dziecka. Zła aura jaka panowała tego dnia, nie przeszkodziła małym i dużym w świetnej zabawie, którą przygotowali dla nich organizatorzy Pikniku. Ten niezwykły dzień, pełen usmiechów i radości rozpoczęły pokazy strażackie OSP z Kamieńca Wrocławskiego, ulubiony punkt programu szczególnie dla chłopców.

     Rozpoczęcie Pikniku umilił krótki koncert Arniki Dobras, prowadzącej muzykoterapię w Jeszkowicach oraz wspaniały występ dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, podsumuwujący ich roczną pracę na zajęciach z Panią Arniką.

     Wśród wielu darmowych atrakcji, jakie czekały na naszych milusińkich, każdy mógł znaleźć coś dla siebie: dmuchany zamek i zjeżdżalnię , basen z kulami wodnymi, suchy basen, eurobungee. Ten, kto się już wyskakał, mógł się przejechać na koniku, pomalować kredą po betonie,  pobawić się z masą solną, czy wziąć udział w grach i konkursach z nagrodami. Na wysokości zadania stanęli wolontariusze z Gimnazjum nr 3 w Chrząstawie Wielkiej, którzy dzielnie spełniali wymagania najmłodszych, przy malowaniu na ich buzkach flag biało-czerwonych, piesków, motylków itp.

 

     Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, które przygotowały mamy z Grupy Wsparcia "Razem Łatwiej", takie jak: "Galeria", czy "W krainie zabawek", gdzie dzieciaki mogły się obkupić już za 2 zł. Łasuchów kusiło stoisko z przepysznymi ciastami oraz chleb ze smalcem, z których uzyskany dochód został przekazany na zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci z naszej gminy. Tym, którym zaburczało głośniej w brzuchu Catering Service, obsługujący imprezę, nie dał umrzeć z głodu, oferując bogactwo swoich smaków.

 

     Mimo, że ulewny momentami deszcz odstraszył wielu mieszkańców, zabawa trwała i miło było patrzeć na roześmiane i zadowolone buzki najważniejszych gości.

     Organizatorzy zadbali nie tylko o małe dzieci, ale również i o te duże. Bo, czyż nie każdy z nas jest czyims dzieckiem? Dlatego też o godz. 20.00  zespół THE VOICE, na przekór fatalnej pogodzie,  z wesołą miną wprowadził ludzi w świat pląsów i zabawy, i grał tak do 24.00.

 

     Ogromne podziękowania należą się organizatorom Pikniku, Sołtys Jeszkowic Pani Jadwidze Grzybowskiej, Radnemu Jeszkowic Panu Piotrowi Zakręcie oraz mamom z Grupy "Razem Łatwiej" za serce i trud, który włożyli w organizację tak wspaniałego przedsięwzięcia. Świetna współpraca zaowocowała wspaniałą zabawą i zadowoleniem nie tylko tych najmniejszych. Gorące podziękowania należą się również Pani Teresce Bednarek za przygotowanie wspaniałej dekoracji na występ dzieci,  terapeutkom ze Stowarzyszenia "GŁOS" za świetną zabawę z masą solną, sponsorom, ofiarodawcom lodów, bułeczek i soczków, dzięki czemu przyczynili się do uświetnienia tego wspaniałego święta.

 

Zarząd GW "Razem Łatwiej"

 


10.03.2012 r. -  Spotkanie Grupy Wsparcia w dzień 8 marca

 

Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta - sercu.

Pierwsza jest klejnotem, druga zaś - skarbem.
Napoleon Bonaparte

 
 

To właśnie dzień 8 marca wybrała grupa wsparcia „Razem Łatwiej” na kolejne swoje spotkanie. Nie był on przypadkowy, ponieważ na comiesięczne spotkania przychodzą głównie mamy dzieci z niepełnosprawnością i po stałych zajęciach przewidzianych na grupie, panie mogły obchodzić kolejną rocznice swojego święta. To już 101 lat minęło, od kiedy w Danii ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Od dwóch lat od Kwestora w Prezydium Parlamentu Europejskiego Pani Lidii Geringer de Oedenberg, z okazji Dnia Kobiet otrzymujemy kwiaty, za które serdecznie dziękujemy. Aby uświetnić tak ważny dzień dla każdej kobiety, jedna z pań upiekła przepyszne ciasto. Dzień ten był pełen radości, miłych gestów i uśmiechów.

Już dziś zachęcamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w kolejnym naszym spotkaniu, które odbędzie się 19 kwietnia 2012 r. 

 

29.02.2012 r. - Spotkanie Grupy w lutym


 

W dniu 16 lutego 2012r. odbyło się comiesięczne spotkanie grupy wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych „Razem Łatwiej”. Zostały przypomniane zasady, cel oraz zadania grupy wsparcia oraz wybrani zostali nowi przedstawiciele grupy.

 

31.01.2012 r. - Styczniowe spotkanie Grupy Wsparcia

 

          W dniu 19.01.2012 odbyło się kolejne spotkanie grupy wsparcia „Razem łatwiej”.  Liderka grupy Pani Anna Maniak przedstawiła rozliczenie  finansowe za rok 2011. Wszyscy zebrani zadecydowali, że następne spotkanie odbędzie się w dniu 16.02.2012r. i zostaną na nim wybrani nowi przedstawiciele grupy.             

 


31.01.2012 r. - Grudniowe spotkanie Grupy Wsparcia

 

 „Pochwalcie najskromniejsze dzieło najskromniejszego z waszych uczniów.
 Niech dziecko ma w każdej chwili świadomość, że położyło kamień pod swą budowlę i że dodało do niej coś pożytecznego i trochę piękna”


           
Celestyn Freinet     W dniu 15 grudnia 2011r. odbyło się spotkanie grupy wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych „Razem Łatwiej”. Wykład na temat „Modyfikacja zachowania dzieci niepełnosprawnych intelektualnie” poprowadziła Pani Oksana Fiedor – Wojciechowska. W drugiej części zostały poruszone sprawy grupy. Spotkanie odbyło się w nastoju świątecznym. Na ścianach  wisiały ozdoby, a na stole był opłatek. Kolejne spotkanie już w nowym roku.

 

21.11.2011 r. - Październikowe spotkanie Grupy Wsparcia "Razem Łatwiej"

 

„Każdy umysł jest sezamem mądrości.
Trzeba tylko znać sposób otwierania tego skarbca”.

Aldona Różanek

 

 W październikowym spotkaniu grupy wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych uczestniczyła Dyrektor Zespołu Szkół w Chrząstawie Wielkiej Pani Monika Woźniak-Kanikuła. Okazało się, że prezentacja na temat integracji sensorycznej, o której opowiadała Pani Monika cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Sala, w której odbywało się spotkanie była wypełniona po brzegi. Uczestnicy w bardzo szczegółowy i przystępny sposób uzyskali podstawowe informacje dotyczące teorii i terapii Integracji Sensorycznej. W drugiej części gościliśmy reprezentantów Urzędu Gminy - Skarbnika Panią Elżbietę Kalityńską oraz Panią Marię Kozakiewicz -głównego specjalistą ds. oświaty. Podczas debaty wyklarowała się wspólna koncepcja współpracy pomiędzy przedstawicielami gminy, a rodzicami dzieci niepełnosprawnych.

 

 „ Przepis na artystę: jeden procent talentu, dziewięć procent szczęścia i dziewięćdziesiąt procent pracy.”

Ignacy Paderewski

Artystami, choć na chwilę zostaliśmy 17 listopada 2011r. podczas spotkania grupy wsparcia „Razem Łatwiej”. Zawdzięczamy to Pani Teresie Bednarek, która odkryła przed nami tajemnice tworzenia przy użyciu nożyczek, wspaniałych wycinanek z papieru. Przy swoich wycinankach wykorzystywaliśmy różne rodzaje symetrii, łączenia oraz tworzyliśmy coraz to nowe motywy. Im więcej pojawiało się pomysłów, tym coraz ciekawsze i różnorodne powstawały wycinanki. Czas nam szybko upłynął na artystycznych działaniach. Po godzinnej pracy podziwialiśmy naszą wspólną twórczość. Na zajęcia artystyczne rodzice przyprowadzili swoje pociechy. Opiekę nad nimi sprawowali wolontariusze z Hiszpanii Adriana i Javier, którym zabawa z dziećmi sprawiła wiele radości i niespodzianek.

R.G-F

 

 27.09.2011 r. - Pierwsza rocznica założenia Grupy Wsparcia "Razem Łatwiej"

 

We wrześniu br. grupa wsparcia „Razem Łatwiej” obchodziła swoją pierwszą rocznicę. Z tej okazji 22 września 2011r. na terenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy rodzice wraz z dziećmi i pracownikami GOPS wspólnie spędzili popołudniowy czas przy ognisku, piekąc kiełbaski. Miłym doznaniem dla podniebienia były również przepyszne wypieki oraz własne przetwory, które zapewniły nam mamy z grupy wsparcia. Rodzice podejmują różne wspólne działania na rzecz swoich dzieci w ramach grupy wsparcia. Oparte jest to nie tylko na dążeniu do wspólnego celu, ale również na integracji wśród członków grupy, co można było zauważyć na spotkaniu plenerowym przy ognisku. Rodzice nadal będą kontynuować swoje, comiesięczne spotkania, na które wszystkich zainteresowanych zapraszamy. Harmonogram jest już zaplanowany do końca roku. Najbliższe spotkanie już w październiku br. 

 Galeria zdjeć.

 

 20.07.2011 r. - W wakacje nie próżnujemy! - w dniu 14.07.2011 r. odbylo się kolejne spotkanie grupy wsparcia

 

W dniu 14.07.2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Grupy Wsparcia „Razem Łatwiej”. Pierwsza część dotyczyła wykładu o Kynoterapii - metody wzmacniającej efektywność rehabilitacji dzieci, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę. Wykład ten został przeprowadzony przez Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernicy Panią Małgorzatę Skoczylas oraz Martę Skrętkowicz-Niestrzęba. Druga część spotkania dotyczyła spraw organizacyjnych w tym wyjazdu rodziców i dzieci do Brennej w ramach projektu "Wakacyjna Brenna". Należy również wspomnieć, że rodzice którzy przybyli na spotkanie ze swoimi pociechami mogli ze spokojem uczestniczyć w wykładzie, ponieważ dzieci wesoło spędzały czas bawiąc się
w specjalnie przygotowanej sali terapetyczno- warsztatowej pod okiem pracownika GOPS.
 

 

 Galeria zdjęć


 30.06.2011  -  Siła słowa pisanego - biblioterapia

 

Dzięki współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej możliwe było zaproszenie 16 czerwca na spotkanie Grupy Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych RAZEM ŁATWIEJ pani Doroty Szczęśniak - biblioterapeutki z Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Na spotkaniu GW RAZEM ŁATWIEJ obecne były  :dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej mgr Halina Tokarz oraz kustosz Barbara Rudyk.  Pani Dorota Szczęśniak wykłada na SKiBIE (Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu www.skiba.edu.pl ), jest autorką scenariuszy zajęć z elementami biblioterapii. Podczas spotkania pani Dorota przybliżyła nam możliwości biblioterapii i bajkoterapii, podkreśliła jak istotna jest w życiu świadomość czytania , jak ważne jest wzbudzenie w dziecku przyjemności czytania. Czytanie książek przez rodzica daje dziecku bliskość mamy/taty-daje poczucie bezpieczeństwa .Czytanie dzieciom niesie tyle korzyści!  Oswajanie lęków, trudnych sytuacji, omawianie przeczytanego tekstu, wypracowywanie zachowań-nastawienie na zmianę niewłaściwych  zachowań. Zaproponowała szereg książek do przeczytania. M.in. „Wychowanie przez Czytanie” Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska, ”Cała Polska Czyta dzieciom” , „Helikopter” Małgorzaty Musierowicz, „Cela „Anna Sobolewska, „Kamień w sercu” Katarzyna Leżańska,  „poza horyzontem” Jasiel Mela. Książki z dziedziny bajko- i biblioterapii  są w księgozbiorze Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy i w bibliotekach-filiach  na terenie gminy Czernica.

 

 16.06.2011 -  Dziękujemy artystom i darczyńcom  rękodzieł przekazanych na aukcję na rzecz dzieci niepełnosprawnych

 

Z myślą o dzieciach z okazji ich święta: Dnia Dziecka zorganizowano już po raz 6 Piknik Rodzinny w Jeszkowicach. Patronat nad imprezą objęli Gmina Czernica i Starostwo Powiatu Wrocławskiego. Organizatorzy Pikniku to: Wójt Gminy Czernica, Sołtys Jeszkowic, Rada Sołecka Jeszkowic oraz Radny Jeszkowic. Pierwszy raz do organizacji imprezy włączyli się uczestnicy Grupy Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych RAZEM ŁATWIEJ , działającej od IX 2010r. przy GOPS w Czernicy. W sobotę zabawa taneczna trwała od 20”do 4” rano, w niedzielę Integracyjny Dzień Dziecka ruszył po 14” z fanfarami syren wozów Ochotniczej Straży Pożarnej z Kamieńca Wrocławskiego. Po 15” odbył się cykl występów w Świetlicy Wiejskiej , który rozpoczęła pani Arnika Dobras przy akompaniamencie pani Katarzyny Neugebauer. Pani Arnika od lutego b.r. prowadzi właśnie tu w Świetlicy w Jeszkowicach zajęcia muzykoterapii dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej mieszkającej na terenie gminy Czernica. Pani Arnika zaśpiewała pieśni z repertuaru Maklakiewicza(„Ja kocham Cię”, Niechaj o niebo”, „Panieneczka”, „Zapomnij mnie”) i Stanisława Moniuszki( „ Dalibógże”, „Polna różyczka”, „Dziad i baba”). Występ był zachwycający! Kwiaty paniom wręczali Wójt Stefan Dębski oraz Przewodniczący Rady Gminy Jarosław Jagielski. Następnie wystąpił w parodii Paweł Głowacki. Mogliśmy podziwiać słynny już talent Pawła w parodiowaniu , nagradzany w konkursach-teraz nagrodzony gromkimi brawami oraz upominkami .Kolejny występ należał do uczestników muzykoterapii(grupy młodszej: dzieci i młodzieży-grupa starsza) , którzy zaprezentowali się w tańcu i w śpiewie. Upominki dla uczestników występu wręczali Wójt i Przewodniczący Rady Gminy Czernica .Gratulacje dla artystów składała także pani Elżbieta Kalityńska –skarbnik Gminy Czernica. Po 16” rozpoczęła się aukcja przeprowadzona przez Stowarzyszenie Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego , Łan i Czernicy. Stowarzyszenie realizuje projekty na rzecz dzieci/młodzieży niepełnosprawnej mieszkającej na terenie gminy Czernica: Zdrów jak Koń-hipoterapia oraz Wakacyjna Brenna. Na aukcję wystawiono wyjazd do parlamentu europejskiego ufundowany przez euro poseł Lidię Geringer de Oedenberg oraz obrazy, zdjęcia podarowane przez artystów lokalnych i z poza gminy Czernica. Gry i konkursy z nagrodami dla dzieci przygotowały panie z Gminnej Biblioteki Publicznej, filii w Jeszkowicach. Panie z nowo- otwartego przedszkola w Kamieńcu Wrocławskim KREDKA malowały pięknie buzie dzieciom, rozdawały baloniki napełniane helem, umożliwiły dzieciom lepienie postaci z gliny. Po 16.30 przyjechały zaproszone przez GW RAZEM ŁATWIEJ panie z psami: Katarzyna Herman z owczarkiem Syriuszem, Agnieszka Krainiczyn z sunią Rubiną. Wiele dzieci natychmiast chciało pieski zobaczyć, pogłaskać! Zarówno Syriusz, zwany ze względu na swe spokojne usposobienie „Osiołkiem”, jak i Rubi znają elementy pracy psa asystującego osobie niepełnosprawnej ruchowo. Ogromną atrakcję Pikniku dla dzieci stanowił udostępniony nieodpłatnie dmuchany zamek oraz suchy basen. Mamy z GW RAZEM ŁATWIEJ przygotowały takie delicje jak różnorodne ciasta , chleb ze smalcem z ogórkami kiszonymi. Można było usmażyć kiełbasę na ognisku . Dzieciom rozdano lody ufundowane przez firmę NORDIS. Gastronomię zapewniła firma Catering Service. Piknik ochraniała firma Quest. Wielu emocji dostarczyło losowanie nagród głównych Loterii Fantowej . Wyrazy podziękowań ślemy dla sponsorów oraz fundatorów nagród. Myślę , że najwspanialsza nagroda za trud przy organizacji Pikniku to radosne buzie dzieci.

Pragnę ogromnie podziękować organizatorom Pikniku, za serce, za trud, który zaowocował wsparciem na rzecz projektu dla dzieci/młodzieży niepełnosprawnej z gminy Czernica : Wakacyjna Brenna. Moc podziękowań kieruję do wszystkich ,którzy wsparli realizację Pikniku: sponsorom, ofiarodawcom za podarowanie dzieł na aukcję , realizatorom aukcji :Społecznemu Komitetowi Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego Łan i Czernicy. Moc podziękowań składam także wspaniałym mamom, ojcom, rodzeństwu dziatwy niepełnosprawnej ,którzy czynnie wzięli udział w realizacji w Pikniku.

 

Tekst Anna Maria Maniak, Zdjęcia Anna Maria Maniak, Jacek Hajduk

 

 26.05.2011 - Goście z PCPR na spotkaniu Grupy Wsparcia

  

W dniu 26 maja 2011r. odbyło się kolejne spotkanie Grupy Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Razem Łatwiej. Wychodząc  naprzeciw nam-rodzicom  dzieci niepełnosprawnych - na spotkanie przybyły przedstawicielki PCPR(Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie) we Wrocławiu-Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych i Domów Opieki Społecznej, w osobach: p.o.z-cy dyrektora- Joanna Drozdowska, starszy inspektor- Agata Gwara oraz pracownik socjalny-Paulina Wawrzyniak. Panie przybliżyły uczestnikom spotkania  realizowane zadania z zakresu pomocy społecznej i rehabilitacji mające na celu poprawę funkcjonowania rodziny,zapobieganie, przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym. Jak starać się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego? Jak uzyskać  dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne? Jak pozyskać  dofinansowanie  do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego do rehabilitacji w warunkach domowych? Jakie kryteria warunkują pozytywne rozpatrzenie wniosku? Jakie dokumenty należy dołączyć? M. in. na takie pytania mogli uzyskać odpowiedź rodzice dzieci/młodzieży niepełnosprawnej. Wiele wątpliwości, pytań pojawiało się w czasie spotkania. Tyle ważnych informacji uzyskaliśmy! Ponadto panie  rozdały ulotki informacyjne (dostępne w siedzibie GOPS w Czernicy). Zawarte są tam także kontakty telefoniczne / mailowe, dzięki którym istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu. Panie rozdały także formularze wniosków. Wnioski dostępne są na stronie www.pcprwroclaw.pl.

     Druga część spotkania dotyczyła spraw organizacyjnych grupy, na temat czerwcowego oraz lipcowego spotkania. Odbyły się również zapis na zajęcia z hipoterapii.

 

Anna Maniak

 

21.03.2011 -  „Samych sukcesów w rocznicę 100 Lat Międzynarodowego Dnia Kobiet”

       

Takie,  powyżej wymienione życzenia europoseł Lidii Geringer de Oedenberg przekazałyśmy Paniom  spotykającym się w ramach Grupy Wsparci Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych RAZEM ŁATWIEJ .Spotkania-odbywające się raz w miesiącu pod skrzydłami GOPS w Czernicy-dają szansę integracji, a także nabycia nowych wiadomości. Spotkanie w wigilię Dnia Kobiet rozpoczęło złożenie życzeń paniom i wręczenie kwiatów z wizytówkami pani europoseł. Na spotkanie przybyła także kierownik GOPS w Czernicy Pani Krystyna Zaraś. W kolejnej części spotkania wygłosiła wykład psycholog Anna Kulbińska. Poruszyła kwestie, o których mówiliśmy na wcześniejszym spotkaniu RAZEM ŁATWIEJ- dotyczące dzieci niepełnosprawnej w rodzinie.

     Spotkania RAZEM ŁATWIEJ odbywają się od września 2010r. Rodzice dzieci/młodzieży niepełnosprawnej  mają możliwość spotkać się ze sobą, wymienić doświadczeniami. Podczas spotkań RAZEM ŁATWIEJ odbywają się także wykłady specjalistów-terapeutów. Natomiast na  spotkaniu majowym przewidziana jest wizyta fachowców z PCPR: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Będzie możliwość zasięgnięcia informacji np. w kwestii dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych czy niwelowania barier komunikacyjnych czy architektonicznych. Dzięki funkcjonowaniu Grupy Wsparcia rodzice dzieci/młodzieży niepełnosprawnej mieszkający na terenie kilkunastu wsi wchodzących w skład gminy Czernica mogą się bliżej poznać a także dowiedzieć o realizowanych( Muzykoterapia) oraz planowanych( Wakacyjna Brenna, Zdrów Jak Koń-Hipoterapia) działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.

Serdecznie zapraszamy na kolejne kwietniowe spotkanie!

Terminy spotkań dostępne na stronie internetowej GOPS Czernica, oraz na tablicach informacyjnych GOPS Czernica oraz Gminy Czernica.

 

Anna Maria Maniak, Małgorzata Podliska


15.02.2011 r. -  Nie ma nic w umyśle, czego by przedtem nie było..

    

„NIE MA NIC W UMYŚLE,   CZEGO BY  PRZEDTEM NIE BYŁO  W  ZMYSŁACH”    

Arystoteles

 
     W dniu 8 lutego 2011 r. odbyło się kolejne spotkanie Grupy Wsparcia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych  RAZEM ŁATWIEJ. Mogliśmy wysłuchać wykładu Pani mgr Moniki Woźniak-Kanikuły odnośnie Integracji Sensorycznej. Pani Monika jest pedagogiem, terapeutą Integracji Sensorycznej i od 2008 r.prowadzi zajęcia terapeutyczne IS w profesjonalnej Sali w Szkole w Chrząstawie Wielkiej, wyposażonej dzięki programowi SZANSE MAM… BYĆ ZDROWYM PRZEDSZKOLAKIEM autorstwa pana Aleksandra Ziobro.
     Wykład był poparty zarówno wyświetlanymi przez rzutnik informacjami, filmami a także przytoczonymi  przykładami dzieci będących w terapii IS u Pani Moniki-tu włączały się do dyskusji także mamy dzieląc się swymi spostrzeżeniami. Dzięki wykładowi dowiedzieliśmy się jak IS wpływa pozytywnie na wiele sfer funkcjonowania dziecka. Potrafi m. in. np. zmniejszyć  nadruchliwość-dziecko uczy się kontrolować swoje reakcje, wydłuża się czas koncentracji, IS wpływa pozytywnie także na rozwój mowy. Poznaliśmy definicje  takich  trudnych sformułowań  jak „stymulacja przedsionkowa, proprioceptywna i dotykowa” czy „endolimfa” czy niedawno zdefiniowanej jednostki chorobowej ,kojarzonej a ADHD : ADD(Zespół Deficytu Uwagi).
     Integracja Sensoryczna to  naukowa zabawa, podczas której dziecko bawiąc się  stymuluje poszczególne zmysły by mogły być wykorzystane w działaniu. Bo jak stwierdził Arystoteles (384-322  p.n.e.): ” Nie ma nic w umyśle, czego by przedtem nie było w zmysłach”. To fascynujące jak poprzez ćwiczenia można stymulować pracę mózgu. Wiele ćwiczeń -także w formie zabawy – może być wykonywanych w warunkach domowych.
    
     Spotkania  „RAZEM  ŁATWIEJ”-comiesięczne- odbywają się pod skrzydłami GOPS w Czernicy. Kolejne spotkanie odbędzie się  7-go marca o 17” w Sali Konferencyjnej GOPS w Czernicy.
 
Zdjęcia i tekst: Anna Maria Maniak, Małgorzata Podliska
 

27.01.2011 r. -  Pierwsze spotkanie  w 2011 r.  - już za nami. 

 

   Dnia 18 stycznia bieżącego roku w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy odbyło się IV spotkanie grupy wsparcia "Razem Łatwiej". Jest to nowa nazwa grupy, gdyż została ona wybrana większością głosów przez samych uczestników tego spotkania. Grupę wsparcia tworzą rodzice dzieci niepełnosprawnych i to właśnie dzięki takim spotkaniom mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, dostarczając sobie nawzajem emocjonalnego wsparcia i praktycznej pomocy w radzeniu sobie z problemami, wspólnymi dla wszystkich członków. Grupa spotkała się pierwszy raz w nowym roku w celu omówienia i wspólnego zorganizowania przyszłych zjazdów. Dobro dzieci jest dla nich najważniejsze, dlatego również ich specyficzne potrzeby edukacyjne są wspólnym celem grupy. Toteż na spotkaniu poruszone zostały kwestie dotyczące projektów dofinansowania zajęć dla dzieci np. hipoterapia, muzykoterapia, turnus dla dzieci niepełnosprawnych w Brennej.

Tego dnia odbyło się również organizacyjne spotkanie z psychologiem Panią Anną Kulbińską. Zgodnie z planem następny zjazd odbędzie się w lutym 2011 roku.


 
25.11.2010 r. -   "Dlaczego odżywianie jest tak ważne dla rozwoju Twojego dziecka" 
 
 
W dniu 23.11.2010 r. oprócz spraw organizacyjnycch grupy  wsparcia gościliśmy Panią Ewę Saganowską - terapeutkę mowy. Pani Ewa przybliżyła rodzicom jak ważne jest odżywianie dziecka i jaki wpływ ma odżywianie na rozwój naszych dzieci. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem rodziców.
  

29.10.2010 Drugie spotkanie rodziców dzieci niepełnosprawnych

 

W dniu 28 października  br w nowej siedzibie ośrodka odbyło sie drugie spotkanie   rodziców dzieci niepełnosprawnych. Wspólnie ustalono, że  spotykania będą się odbywały cyklicznie,  raz w miesiącu - w ramach grupy wsparcia.  Obecni na spotkaniu  ustalili cele działania grupy,  zasady obowiązujące wśród członków grupy oraz zostali wybrani liderzy do kontaków z uczestnikami i pracownikami GOPS -  Pani Anna Maniak i Małgorzata Podliska

 Na spotkaniu pracownicy ośrodka Renata Godek - Fiet i Dominika Ławniczak  poinformowały rodziców  jakie świadczenia i uprawnienia przysługują rodzicom i dzieciom  z tytułu niepełnosprawności dziecka   z zakresu ustawy o pomocy społecznej i ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz  o co można ubiegać się w  PFRON. 


 
 wrzesień 2010 r. -   Pierwsze spotkanie organizacyjne 
 
Z inicjatywy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy odbyło się spotkanie rodziców posiadających dzieci niepełnosprawne. Celem spotkania było przedstawienie ideii powstania grupy wsparcia lub grupy samopomocowej oraz zaoferownie pomocy pracowników GOPS przy jej powstaniu.
Przybyli na spotkanie rodzice wyrazili chęć zorganizowania grupy i chęć cyklicznych spotkań. Ustalono, że spotkania będą się odbywać w siedzibie GOPS w Czernicy i juz na pierwszym spotkaniu ustalono termin kolejnego spotkania.

 

 

Ilość odsłon:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  55-003 Czernica ul. Wrocławska 78
tel./fax 71 318-01-80, 71 318-00-34  e-mail : sekretariat@gops.czernica.pl