2021-05-19     Celestyny, Iwony, Piotra     "Jest światło i nieustający dzień tam, gdzie panuje miłość". ks. Tadeusz Olszański    

 

 

09.01.2015r. - Zakończyliśmy siedem lat aktywizacji osób bezrobotnych w ramach projektu "Aktywni Potrzebni"

 

W środę 17 grudnia 2014r. odbyła się  konferencja,  która była podsumowaniem ostatniej siódmej edycji projektu systemowego „Aktywni - potrzebni”, współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy przystąpił do realizacji projektu w 2008r. Na uroczystość zostało zaproszonych 23 tegorocznych uczestników, władze Gminy Czernica oraz przedstawiciele instytucji, organizacji i osoby fizyczne, które wspierały GOPS w  działaniach środowiskowych takich jak: Pożegnanie lata z GOPS-em, spotkania ze św. Mikołajem, Wigilia.

Spotkanie zostało otwarte przez kierownika GOPS Panią Krystynę Zaraś, która jednocześnie przedstawiła korzyści  dla uczestników projektu, jak i dla Gminy Czernica z realizacji projektu od 2008r. do 2014r. Następnie koordynator projektu przedstawił zrealizowane działania projektowe począwszy od pierwszego roku realizacji przedsięwzięcia. Siedmioletnia inicjatywa GOPS obejmowała aktywną integrację społeczno- zawodową, zdrowotną  i edukacyjną, jak również działania środowiskowe. W 2014r. uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniach grupowych i indywidualnych z psychologiem i doradcą zawodowym oraz w szkoleniach i kursach takich jak: Obsługa komputera i Internetu, Operator koparko-ładowarki, kurs prawo jazdy kat. B, operator koparki, aranżacja zieleni przy obiektach użyteczności publicznej, warsztaty zdrowego żywienia połączone z elementami savoir vivre przy stole. Zostały przeprowadzone działania środowiskowe – Pożegnanie lata z GOPS-em, spotkanie dzieci ze św. Mikołajem oraz Wigilia.

Po prezentacji Wójt Włodzimierz Chlebosz z kierownikiem GOPS wręczyli  uczestnikom certyfikaty potwierdzające zakończenie udziału w projekcie. Następnie kierownik ośrodka  Pani Krystyna Zaraś wręczyła podziękowania osobom, które wspierały działania środowiskowe organizowane na rzecz mieszkańców naszej gminy. Po części oficjalnej spotkania goście zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.

W ciągu siedmiu lat realizacji projektu z 92 osobami zostały podpisane  kontrakty socjalne, obejmujące propozycję wsparcia dla uczestników w postaci warsztatów, konsultacji, szkoleń, kursów, zajęć wyjazdowych i działań środowiskowych. Uczestnicy dzięki aktywnemu zaangażowaniu w proponowane zajęcia podnieśli swoje umiejętności społeczne, a poprzez udział w szkoleniach i kursach uzyskali zaświadczenia uprawniające do wykonywania określonej pracy. Motywacja pracowników socjalnych i własna kreatywność przyczyniła się do tego, że wielu odbiorców projektu podjęło zatrudnienie.

 

Zapraszamy do Galerii Zdjęć z Konferencji

 koordynator projektu

Renata Godek-Fiet


12.01.2015r. - Zabawa Mikołajkowa dla dzieci

 

    Jak co roku w grudniu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy zorganizował dla dzieci z terenu gminy spotkanie ze św. Mikołajem. Odbyło się ono 5 grudnia 2014r. w świetlicy wiejskiej w Czernicy jako działanie środowiskowe projektu systemowego „Aktywni- potrzebni”. W imprezie wzięło udział około 100 dzieci. Młodzi uczestnicy zapewniony mieli słodki poczęstunek oraz napoje.

    Spotkanie poprowadzili animatorzy z biura podróży „Prom” z Wrocławia. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach, tańcach i konkursach. Zmęczone, ale szczęśliwe z niecierpliwością oczekiwały na przybycie św. Mikołaja. Przy wręczaniu prezentów Mikołaj z elfami nie zapomnieli o żadnym dziecku.

     Uśmiech i radość młodych ludzi była dla nas pracowników OPS miłym podarunkiem za naszą pracę.

Koordynator projektu

Renata Godek- Fiet

Zapraszamy do galerii zdjęć ...

 


12.01.2015r. - Wigilia dla osób starszych i samotnych

 

Święta Bożego Narodzenia, to święta najbardziej uroczyste i rodzinne w naszej kulturze. To czas, w którym nikt nie powinien być sam. Tradycją stało się, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy organizuje właśnie w tym okresie spotkanie wigilijne dla osób starszych i samotnych z terenu naszej Gminy. W tym roku spotkanie opłatkowe odbyło się w piątek 19 grudnia 2014r. Dla większości zaproszonych przez GOPS osób to niekiedy jedyna szansa, żeby chociaż raz w ciągu roku usiąść przy wielkim wigilijnym stole wraz z innymi, zakolędować i przede wszystkim nie czuć się samotnym a poczuć naprawdę wyjątkowo. Już po raz kolejny pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznejw Czernicy przygotowali wigilijne spotkanie wraz z małymi atrakcjami świątecznymi.  W Wigilii tradycyjnie uczestniczył Ksiądz Proboszcz - Ks. Jan Pankała, oraz władze samorządowe - Wójt Gminy Czernica Włodzimierz Chlebosz oraz Przedstawiciele Rady Gminny Czernica i Sołtysi.     
       Z zaproszenia na wieczerzę wigilijną skorzystały przede wszystkim osoby samotne, nie mające rodzin, ale również osoby, które żyją „obok” swoich rodzin, oraz osoby starsze, które korzystają z naszego wsparcia, a własnej Wigilii nie przygotowują dlatego, że nie mają dla kogo lub nie mają sił. Spotkanie wigilijne to czas, podczas którego dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, spożywamy razem wigilijne potrawy i dlatego zaproszeni goście mogli chociaż przez chwilę poczuć się radośniej.  Przybyłych gości serdecznie powitała Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy Krystyna Zaraś i spotkanie wigilijne rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu dzieci ze z Gimnazjum Publicznego Szkoły
w Czernicy. Przedstawienie wprowadziło wspaniały, świąteczny nastrój wśród wszystkich uczestników. Po występie, Pani Kierownik GOPS oraz Wójt Gminy Czernica złożyli wszystkim życzenia Bożonarodzeniowe.
Jak tradycja nakazuje nie obeszło się bez modlitwy, oraz dzielenia się opłatkiem.      
       Po wspólnym posiłku uroczystość uświetnił występ grupy muzycznej „Gajkowianie” który zachwycił zebranych pięknym śpiewem kolęd.      
       Goście z żalem opuszczali wieczerzę. Przy wyjściu osoby starsze i samotne dostawały paczkę z żywnością na Święta. Organizatorzy spotkania wigilijnego są przekonani że spotkanie wigilijne jest takim małym, symbolicznym gestem - nie zapominamy o ludziach samotnych i starszych lecz wychodzimy do nich z inicjatywą. 
   Wigilia została zorganizowana w ramach projektu „Aktywni–potrzebni”  współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Gminy Czernica.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

Paula Stęplowska

GOPS Czernica

 

 

 


24.09.2014r. Piknik rodzinny „Pożegnanie lata z GOPS-em”

 

     W niedzielne popołudnie 31 sierpnia 2014r. na placu przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Czernicy odbyła się impreza plenerowa „Pożegnanie lata z GOPS-em”. Organizatorem spotkania, na które przybyli nie tylko mieszkańcy Gminy Czernica  był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy.  Impreza została zorganizowana w ramach działań środowiskowych projektu systemowego „Aktywni – potrzebni” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem pikniku była przede wszystkim integracja społeczności lokalnej oraz promocja projektu systemowego i działań GOPS.

            Impreza rozpoczęła się o godz.14.30 zabawami dla najmłodszych. Wiele atrakcji czekało również na starsze dzieci. Zabawy i konkursy, dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, artystyczne ozdabianie gipsowych figurek w tym roku cieszyły się największym powodzeniem.

            Kolejka chętnych ustawiała się również do wozu strażackiego, którym przyjechali nasi niezawodni strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadolicach Wielkich. Dorośli mogli zapoznać się z ofertą działań grup i instytucji, które swoje dokonania prezentowały na stoiskach. Swoje stroje przedstawiła grupa „Poloneska”, wystawę miała m.in. Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy. Mogliśmy obejrzeć prezentacje ekologiczne zaprezentowane na stoisku w ramach konkursu Ekolokalnie = Ekoglobalnie. Niespodzianką w tym roku byli Ułani Jazłowieccy z Łan, którzy proponowali przejażdżki konne. Osoby zainteresowane mogły zapoznać się z informacjami dotyczącymi zdrowia przy stoisku Dolnośląskiego Centrum Onkologii z Wrocławia. Na scenie występ miały lokalne gwiazdy czyli Paweł Głowacki oraz Piotr i Szymon Drzazga, a także zespół muzyczny Kapeli Gieni Dudki. Mogliśmy zobaczyć na scenie występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Ratowicach i Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Czernicy, którzy zabawiali publiczność grą na eko-instrumentach. Również Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Razem Łatwiej” miało swoje stoisko z własnymi domowymi wypiekami. Chętnie były odwiedzane stoiska z pieczoną kiełbaską, tostami i stoisko z zabawkami, które atrakcyjnymi fantami przyciągało dzieci w różnym wieku. Młodzi ochotnicy z Centrum Wolontariatu działającego przy GOPS swoje zaangażowanie okazali przy organizacji imprezy, jak również w trakcie uroczystości. Malowali twarze dzieciom, pomagali animatorom przy zabawach i konkursach, pilnowali, aby każde dziecko otrzymało naklejkę przy wejściu z numerkiem, który później brał udział w losowaniu nagród na scenie.

            Impreza plenerowa „Pożegnanie lata z GOPS-em” ze swoimi licznymi atrakcjami dla dzieci, ich rodziców oraz dziadków, co roku przyciąga nie tylko stałych bywalców, ale również zachęca osoby spoza terenu gminy Czernica do spędzenia atrakcyjnie i aktywnie niedzielnego popołudnia.

 

Galeria Zdjęć ...

                                                                                              Koordynator projektu

                                                                                               Renata Godek-Fiet

                                                                                                GOPS Czernica

            

 


04.03.2014r.- Rekrutacja do projektu systemowego

                   „Aktywni - potrzebni” na rok 2014

 

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy informuje, że w dniu 7 marca 2014r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej GOPS (pok. nr 5)  odbędzie się rekrutacja do projektu systemowego „Aktywni- potrzebni” na rok 2014. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

 


Z A P R O S Z E N I E

 
 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy
 
 
zaprasza  osoby w wieku aktywności zawodowej (15-64 lat), bezrobotne, nieaktywne zawodowo lub pracujące do wzięcia udziału w realizowanym w 2014 r. projekcie systemowym "Aktywni - potrzebni" współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
Osoby zainteresowane zwiększeniem swoich kwalifikacji zawodowych, podniesieniem umiejętności autoprezentacji i kreowania własnej osoby, a także powrotem na rynek pracy powinny zgłosić się do NAS!
 
W ramach projektu nieodpłatnie proponujemy :
 
- szkolenia i kursy zawodowe,
- warsztaty z doradcą zawodowym w zakresie kompetencji zawodowych i aktywnego poszukiwania pracy,
- spotkania z psychologiem w ramach treningu kompetencji i umiejętności społecznych, 
- indywidualne poradnictwo i wsparcie psychologiczne i zawodowe.
 
Proponujemy również:
 
- wsparcie finansowe dla uczestników projektu z przeznaczeniem na działania związane z udziałem w projekcie (np. przejazdy na szkolenia, zajęcia i warsztaty),
- sfinansowanie kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną w czasie realizacji zajęć
- dodatkową atrakcję czyli spotkania i imprezy plenerowe ( piknik rodzinny „Pożegnanie lata z GOPS-em, Mikołajki oraz Wigilię),
- pracę socjalną z uczestnikami projektu, poradnictwo, doradztwo.
 
 
Przewidywany czas realizacji projektu: marzec 2014r.- grudzień 2014r.
 
Nabór uczestników do projektu trwa  do dnia 28.02.2014r.
Jeżeli się zdecydowałe(a)ś zadzwoń lub przyjdź!
 
Informacji udziela realizator projektu:
 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
55-003 Czernica, ul. Wrocławska 78
tel: (71) 318-01-80,  782-291-944
e-mail: gops.czernica@iap.plwww.gops.czernica.pl

 

Ilość odsłon:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  55-003 Czernica ul. Wrocławska 78
tel./fax 71 318-01-80, 71 318-00-34  e-mail : sekretariat@gops.czernica.pl